Szlifowanie krawędzi z Festool

Know-how dotyczące szlifierki krawędziowej ES-ETS 125/ES-ETSC 125 Festool

Dzięki ręcznej szlifierce krawędziowej Festool każdą krawędź da się wyszlifować idealnie. Jak działa szlifierka? Jakie ustawienia są dostępne? Co należy wiedzieć o ustawianiu kąta? Czy istnieje zabezpieczenie do wrażliwych powierzchni? Jak zamontować szlifierkę krawędziową na istniejącej szlifierce?

YouTube player

Szlifierka krawędziowa jest idealna do szlifowania drewna litego, jak również do szlifowania lakierów i wypełniaczy, inaczej mówiąc do wszystkich prac wykończeniowych. Nie ma przy tym znaczenia, jak wygląda krawędź: może być prosta zaokrąglona, lakierowana, prostokątna lub ścięta (od 43° do 92°); elementy obrabiane mogą być małe, duże, nieporęczne, cienkie lub grube (od 5 do 60 mm) – dzięki szlifierce wszystkie krawędzie mogą zostać odpowiednio oszlifowane. Co więcej akumulatorowa szlifierka kompaktowa ES-ETSC 125, w połączeniu z prowadnicą zapewnia optymalną mobilność przy szlifowaniu krawędzi.

Zdjęcie: Festool-EdgeSander-cordless

Szlifowanie krok po kroku: Tryb Soft czy Hard – do czego służą i jak je ustawić?

Szlifierka krawędziowa jest wyposażona w dwa ustawienia szlifowania: tryb Hard, który służy do ustawienia szlifowania wstępnego – krawędź jest szlifowana zgodnie z ustawionym kątem oraz tryb Soft, który w ustawieniu do szlifowania międzyoperacyjnego dopasowuje się dokładnie do szlifowanej powierzchni. Ma to tę zaletę, że lakier czy wypełniacz nie zostaną przeszlifowane. Podczas szlifowania przy użyciu ręcznej szlifierki i miękkiego talerza szlifierskiego krawędzie mogą zostać też zaokrąglone.

Wystarczy ustawić zielony element funkcyjny na tryb Soft lub Hard.

Szlifowanie krok po kroku: Paski ślizgowe – jakie paski są dostępne oraz w jaki sposób je wymieniać?

Płytkę ślizgową można szybko i łatwo wymienić w zależności od zastosowanej powierzchni, w tym wypadku welur do wrażliwych powierzchni, a tworzywo sztuczne do wszystkich innych. Również lakierowane elementy można szlifować w sposób niezawodny i wygodny, a rezultat będzie perfekcyjny i powtarzalny. Wymiana stopy jest bardzo prosta: należy zwolnić zielony element funkcyjny i niebieską strzałkę na płytce ślizgowej, zdjąć płytkę i zamontować inną. Obie płytki ślizgowe standardowo wchodzą w zakres dostawy: wkładka ślizgowa LAS-H-ES do drewna litego i wkładka ślizgowa LAS-W-ES do powierzchni lakierowanych z rzepem do mocowania welurowego paska ślizgowego do szlifowania gładkich i wrażliwych elementów obrabianych.

Zdjęcie: Festool-EdgeSander-ChangeBaseRunner

Szlifowanie krok po kroku: Do czego przydaje się regulator kąta i jak go skalibrować?

Regulator kąta nadaje szlifierce krawędziowej wszechstronność, dzięki niemu nawet wolne kąty można mierzyć i ustawiać bez użycia narzędzi. Najwyższą precyzję zapewnia regulowany wskaźnik kąta, przy pomocy którego można szlifować pod kątem od 43 do 92 stopni – niezależnie od tego, czy elementy obrabiane są małe czy duże bądź nieporęczne, cienkie czy grube (od 5 do 60 mm). W wariancie z zestawem składającym się ze szlifierki mimośrodowej ETS 125 lub akumulatorowej szlifierki kompaktowej ETSC 125 i prowadnicy precyzyjnej AH-ES-ETS/ETSC, wskaźnik kąta jest już wstępnie ustawiony. Jeżeli szlifierkę mimośrodową ETS 125 lub akumulatorową szlifierkę kompaktową ETSC 125 wyposażymy dodatkowo w prowadnicę precyzyjną AH-ES-ETS/ETSC, po pierwszym zamontowaniu na szlifierce należy skalibrować wskaźnik kąta. W tym celu należy ustawić tryb Hard i zwolnić pokrętło blokady kąta. Następnie za pomocą narzędzia pomiarowego można ustawić kąt do 90 stopni. Po ustawieniu szlifierki krawędziowej przy użyciu narzędzia pomiarowego na kąt 90 stopni, należy przesunąć wskaźnik kąta tak, aby wskazywał 90 stopni.

Zdjęcie: Festool-EdgeSander-AngleAdjustment

Zdjęcie: Festool-EdgeSander-AngleAdjustment

Zdjęcie: Festool-EdgeSander-AngleAdjustment

Zdjęcie: Festool-EdgeSander-AngleAdjustment

Szlifowanie krok po kroku: Wymiana materiałów ściernych

Krążki ścierne można łatwo wymienić uruchamiając zielony element funkcyjny na wkładce ślizgowej i pociągając ją na zewnątrz.

Zdjęcie: Festool-EdgeSander-AbrasiveChange

Zdjęcie: Festool-EdgeSander-AbrasiveChange

Zdjęcie: Festool-EdgeSander-AbrasiveChange

Szlifowanie krok po kroku: Montaż prowadnicy precyzyjnej na istniejącej szlifierce

Festool oferuje również możliwość przekształcenia posiadanej już szlifierki – czy to szlifierki mimośrodowej ETS 125 REQ, czy akumulatorowej szlifierki kompaktowej ETSC 125 Li – w szlifierkę krawędziową za pomocą prowadnicy precyzyjnej AH-ES-ETS/ETSC. Wystarczy wprowadzić cześć obudowy do wpustu szlifierki, a jednocześnie drugą cześć obudowy umieścić po drugiej stronie we wpuście Protektora. Następnie należy połączyć dwie części obudowy za pomocą dwóch dołączonych śrub i klucza imbusowego. Szlifierka krawędziowa jest gotowa do pracy. Teraz wystarczy tylko raz skalibrować wskaźnik kąta. Festool zaleca stosowanie szlifierki krawędziowej w wersji z zestawem w Systainerze³ z odpowiednią wkładką, tak aby rzemieślnik posiadał gotową do użycia szlifierkę krawędziową od ręki, bez konieczności ciągłego montowania i demontowania.

Różne możliwości szlifierki krawędziowej

Szlifierka do krawędzi będzie dostępna w pakiecie ES-ETSC 125 Li 3,1 z kompaktową szlifierką akumulatorową ETSC 125 Li 3,1 i prowadnicą precyzyjną AH-ES-ETS-ETS/ETSC w Systainerze³ lub w pakiecie ES-ETS 125 REQ z wariantem sieciowym ETS 125 REQ i prowadnicą precyzyjną AH-ES-ETS-ETS/ETSC, również w nowym Systainerze³. Dla klientów, którzy już posiadają szlifierkę ETS 125: niezależnie od tego, czy jest to wariant sieciowy ETS 125 REQ (od roku modelowego 2017) czy też akumulatorowa szlifierka mimośrodowa ETSC 125 Li 3,1, szlifierkę można zmienić w szlifierkę do krawędzi za pomocą prowadnicy precyzyjnej AH-ES-ETS/ETSC. Dodatkowo SYS-PowerStation to źródło prądu – na wypadek, gdyby go zabrakło.

Więcej informacji można znaleźć na www.festool.pl/informacje/renowacja-mebli

Źródło zdjęć: Festool GmbH

—————————————————————————–

Dane techniczne ES-ETSC ES-ETS

Wariant akumulatorowy Wariant sieciowy

Napięcie akumulatora 18 V —

Pojemność akumulatora 3,0 Ah —

Pobór mocy – wariant sieciowy — 250 W

Ruchy mimośrodowe 6000-10000min-1 6000-12000min-1 suw szlifujący 2 mm 2 mm

Ustawianie kąta 43-92°   43-92°

Wysokość obrzeża 5-60 mm 5-60 mm

Wymienny talerz szlifierski Ø 125 mm 125 mm  

Przyłącze do odsysania pyłu Ø 27 mm 27 mm

Ciężar z LiIon 1,4 kg —

Ciężar – wariant sieciowy — 1,2 kg


Więcej na Festool.pl