Czy to w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych, czy też w niewielkich warsztatach stolarskich, maszyny do rozkroju płyt drewnopochodnych są niezbędne. Doceniając możliwości jakie oferuje te narzędzie, zaczęto wykorzystywać je na różne sposoby i do różnych zadań. W celu przystosowaniach ich do wymagań operatora pilarki powstały odmienne rodzaje. W tym artykule zajmiemy się omówieniem każdego z nich, z uwzględnieniem ich zastosowania. Zanim jednak do tego przejdziemy, wyjaśnimy kilka kluczowych kwestii.
Na naszym blogu pisaliśmy już o tym, jaką pilarkę tarczową wybrać do drewna. W dzisiejszym tekście omawiamy różne rodzaje pilarek oraz ich przeznaczenie.
Podstawowe informacje na temat pilarek
Zacznijmy więc od wyjaśnienia jakiego typu materiały możemy ciąć za pomocą tego urządzenia. Głównym zastosowaniem pilarek w tej kwestii jest drewno i materiały drewnopochodne. Jednakże, mając do dyspozycji pilarkę o większej mocy będziemy w stanie przeciąć plastikowe rury, a także aluminiowe elementy. Warto więc przed zakupem zastanowić się, na jakiego typu materiałach będziemy operować, aby dobrać odpowiednią moc urządzenia.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest podział pilarek na ręczne i stołowe. Te pierwsze charakteryzują się mobilnością oraz nieograniczonym zakresem ruchem. Drugie zaś są precyzyjne i niezwykle stabilne, przez co wykorzystuje się je głównie w dużych halach produkcyjnych.
Jakie rodzaje pilarek oferuje marka Holzkraft
Omówimy teraz poszczególne rodzaje pilarek, które można nabyć za pośrednictwem naszej firmy. Podział ten zdefiniowany jest głównie ze względu na element tnący.
- Pilarki tarczowe – jak nazwa wskazuje elementem tnącym w tym przypadku jest tarcza. Ważne jest, aby była ona odpowiednio ostra i stabilnie zamocowana. Jest to jedyny typ jeżeli chodzi o pilarki ręczne. W tej kategorii wyróżniamy pilarki formatowe oraz budowlane. Te drugie przystosowane zostały specjalnie do ekstremalnych warunków pracy.
- Pilarki taśmowe – ten rodzaj występuje tylko w przypadku pilarek stołowych. Elementem odpowiedzialnym za przecinanie materiałów jest specjalna taśma, która zapewnia wysoka precyzję cięcia. Na życzenie klienta dostępne są również pilarki taśmowe rozdzielcze z agregatami posuwu.
- Pilarko-frezarki – taka maszyna to przede wszystkim kompleksowość i ekonomiczność rozwiązania. Zapewnia dostęp w kilkadziesiąt sekund (tyle zajmuje przezbrojenie) do jednego z dwóch pełnowartościowych urządzeń.