Nawet 850 000 PLN bezzwrotnej dotacji na automatyzację produkcji – o takie środki mogą ubiegać się polscy producenci mebli w konkursie ROBOGRANT. Już wkrótce PARP ogłosi nabór wniosków do konkursu. Warto się do tego już teraz przygotować. Skorzystanie z usług doświadczonej firmy, przygotowującej i składającej wnioski, na pewno pomoże w pełni tę szansę wykorzystać.
Bieżący rok zapowiadał się dla branży meblarskiej bardzo pozytywnie i dawał nadzieje na poprawę kondycji finansowej firm po kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. Prognozy mówiły o wzroście wartości przychodów o ok. 8 proc., do 64,7 mld zł. Dzisiaj nie są one już tak optymistyczne. Rosną bowiem ceny surowców, energii i wynagrodzeń, a to powoduje, że maleje i tak nie najwyższa rentowność, która roku 2021 obniżyła się do 5 proc., najniższego poziomu od blisko 3 lat. Szacunki nie uwzględniały wybuchu wojny w Ukrainie, która znów zaburzyła koniunkturę na rynku meblarskim i w całej gospodarce a także znacząco ograniczyła dostępność wykwalifikowanych pracowników.
Przedsiębiorcy, którzy chcą się rozwijać stawiają na rozwiązania cyfrowe i automatyzację produkcji. Kolejne lata stoją pod znakiem coraz bardziej powszechnego wykorzystania robotów. Korzyści są oczywiste – automatyzacja w pewnym stopniu redukuje pracę człowieka, minimalizuje koszty, zwiększa wydajności produkcji oraz rozwiązuje problem z brakiem podwykonawców. Dane statystyczne w zależności od zastosowania manipulatora mówią o oszczędności pracy ludzkiej od 37 do 86%. Nawet pojedyncze implementacje np. zakup manipulatora mogą wykreować silną przewagę konkurencyjną i być źródłem wzrostu wartości. Zmiany można wprowadzać „małymi krokami”, są one w zasięgu wielu firm.
Za sprawą ROBOGRANTU inwestycje w automatyzację polskich przedsiębiorstw meblarskich będą dużo łatwiejsze i bardziej dostępne. PARP rozpocznie nabór wniosków najprawdopodobniej między lipcem, a sierpniem 2022 r. Na wsparcie mogą liczyć producenci mebli z całej Polski, posiadający status mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa (PKD 31 Produkcja mebli). Dofinansowanie w wysokości do 850 tys. zł będzie można przeznaczyć głównie na zakup manipulatorów przemysłowych.
Jeśli Twoja firma i Twój pomysł wpisują się w założenia „Robograntu”, co łatwo sprawdzić podczas bezpłatnej konsultacji z ekspertami z Infinity, to warto przystąpić do konkursu. Ze względu na ograniczenie branżowe konkurencja będzie znacznie mniejsza niż w klasycznych konkursach inwestycyjnych, a to zwiększa szanse na sukces. Ponadto, jeśli chcesz skorzystać z „Robograntu”, to możesz połączyć go z ulgą na robotyzację, dzięki czemu zyskasz jeszcze więcej.
Rafał Wyszkowski ekspert ds. pozyskiwania dotacji z Infinity zwraca uwagę, że „programy unijne mają charakter konkursowy, a to oznacza, że podmioty występujące o dotację niejako rywalizują między sobą i tylko najlepsze z projektów otrzymują fundusze. Ze względu na dużą atrakcyjność „Robograntu” warto się wcześniej zainteresować i przygotować, zanim zostanie ogłoszony nabór do konkursu. Samo przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej zajmuje około 8 tygodni. Wcześniej jednak trzeba wybrać odpowiedniego partnera, co również wymaga czasu.”
Umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem ds. pozyskiwania dotacji >>>
Infinity Doradztwo Inwestycyjne
Od 12 lat skutecznie pozyskujemy dotacje i doradzamy w inwestycjach. Wiemy jak ważna jest dla przedsiębiorstw automatyzacja procesów i robotyzacja. Współpracujemy z pomysłodawcami Przemysłu 4.0 i Integratorami. Szkolimy się, śledzimy trendy i nowinki technologiczne. Wszystko po to, by być na bieżąco i skutecznie pomagać firmom takim jak Twoja.
Porozmawiajmy od dofinansowaniu dla Twojej firmy
tel. + 48 531 713 110; kontakt@funduszeunijne.waw.pl