W zakresie obróbki CNC, HOMAG przedstawi na targach cały wachlarz nowości. Oprócz odświeżonej serii maszyn dla małych i średnich zakładów prezentowane będą również rozwiązania w zakresie podawania i odbierania elementów za pomocą robota. To odpowiedź na obecne i przyszłe wymagania zarówno małych zakładów produkcyjnych, jak i tych produkujących na skalę przemysłową.
Podsumowanie oferty prezentowanej na targach LIGNA 2023 w Hanowerze:
- Odświeżone centrum obróbcze CENTATEQ P-110 w wersji „slim” opracowane z myślą o klientach dysponujących niewielką przestrzenią produkcyjną
- Bezobsługowe gniazdo produkcyjne złożone z maszyny CENTATEQ E-310 i robota TEQBOT, który oprócz załadunku może wykonywać także inne czynności tworzące wartość dodaną
- Kompaktowe pionowe centrum obróbcze CNC DRILLTEQ V-310 zyskuje wsparcie – w przyszłości będzie można je doposażyć w robota FEEDBOT D-310; niezawodne podawanie elementów za pomocą robota czyni maszynę DRILLTEQ V-310 wysoce wydajnym centrum obróbczym, a gniazdo produkcyjne – optymalnym wsparciem w zakładzie produkcyjnym
- Zastosowanie centrum obróbczego DRILLTEQ D-510 pozwoli w przyszłości na produkcję mebli składanych bez użycia narzędzi. Wspólnie z firmą Välinge Innovation Sweden AB przygotowano prezentację nowych połączeń meblowych na wtyk.
- Na przykładzie poziomego gniazda produkcyjnego do zastosowania przemysłowego, wyposażonego w robota SORTBOT D-300 będzie można na żywo zobaczyć proces dynamicznego magazynowania elementów meblowych. Układanie elementów w stosy na jednym poziomie, magazynowanie z obracaniem czy korekta linii zginania to tylko niewielka część przygotowanej oferty.
- Pakowanie zapewnia odpowiednią ochronę produktu podczas transportu, a więc spełnia ważną rolę w drodze z zakładu produkcyjnego do klienta. Linia do pakowania, którą będzie można zobaczyć na targach LIGNA 2023, została opracowana specjalnie z myślą o przemysłowej produkcji mebli w częściach. Linia pracuje według „koncepcji dno–pokrywa”, która będzie zaprezentowana na żywo na urządzeniu PAQTEQ S-250.
Seria CENTATEQ P-110 – odświeżona wersja „slim” oszczędzająca miejsce
Po siedmiu latach nadszedł czas, by ponownie pochylić się nad wprowadzoną na rynek w 2016 roku serią centrów obróbczych i dostosować ją do dzisiejszych realiów. Nieograniczony dostęp do maszyny z każdej strony był wówczas całkiem nowym standardem, który jednak dziś stanowi absolutną podstawę. Oprócz niego w odświeżonej serii maszyn dla małych i średnich zakładów znajdą się także funkcje, które sprawdziły się w wyższych seriach centrów HOMAG Group. Z kolei zupełną nowością w CENTATEQ P-110 będzie np. sterowanie PC87 z prostym i intuicyjnym przyporządkowywaniem miejsc oraz automatyczną propozycją rozmieszczenia ssawek. To nowy standard wygody i wydajności podczas obsługi maszyny. CENTATEQ P-110 można wyposażyć w magazynek z maks. z 24 miejscami na narzędzia oraz w maks. 21 pionowych i 10 poziomych wrzecion wiertarskich wraz z opatentowanym system zacisku wrzeciona. Użytkownik może wybrać między głowicą 3-, 4- lub 5- osiową. Sprawdzoną, 5-osiową głowicę DRIVE5CS można opcjonalnie wyposażyć w przyłącze agregatu oraz czujnik monitorujący drgania i przeciążenia. W przyszłości w tej serii będą dostępne również wszystkie znane wrzeciona HOMAG.
Wersja „slim” dla niewielkich przestrzeni i małych zakładów produkcyjnych
Wszechstronność i wydajność tej serii centrów obróbczych CNC firmy HOMAG będzie bardzo korzystna dla małych i średnich zakładów produkcyjnych, lecz zwykle to właśnie ci klienci dysponują ograniczonym miejscem. Aby móc zaproponować im odpowiednie rozwiązanie, powstanie centrum CENTATEQ P-110 w wersji „slim”, przeznaczone specjalnie do małych przestrzeni. W tym celu konstrukcja bramowa zostanie skrócona, a miejsca wymiany narzędzi zostaną umieszczone z boku. Dzięki głębokości zmniejszonej do 1,2 m maszyna będzie zajmowała dużo mniej miejsca, co oznacza większą swobodę w niewielkich halach produkcyjnych.
CENTATEQ E-310 i robot TEQBOT – więcej funkcji, łatwiejsza obsługa
Nową alternatywą dla małej powierzchni jest zautomatyzowane gniazdo produkcyjne złożone z centrum obróbczego CNC CENTATEQ E-310 i robota do załadunku. Robot jest całkowicie zintegrowany ze sterowaniem maszyny CNC i obsługuje się go bezpośrednio ze sterowania powerTouch centrum obróbczego. Oprócz typowych zadań, takich jak załadunek i rozładunek elementów, robot pomaga również przy przygotowaniu obrabianych elementów. Po wyrównaniu elementów na pochyłej płaszczyźnie w celu ustalenia punktu zerowego można przystępować do wstępnego frezowania płyt za pomocą zewnętrznego wrzeciona. W ten sposób przykładowo frezowane są zaokrąglenia, a płyty otrzymują odpowiednie wymiary, zanim powerEdge Pro Duo przystąpi do oklejania wąskich powierzchni obrzeżem. Pomoc robota przy przygotowaniu materiału przebiega w czasie, gdy centrum obróbcze zajmuje się produkcją, co pozwala oszczędzać czas.
Nowe pionowe centrum obróbcze CNC DRILLTEQ V-310 teraz ze wsparciem robota
W zeszłym roku po raz pierwszy zaprezentowaliśmy nowe pionowe centrum obróbcze CNC DRILLTEQ V-310, kompaktowe rozwiązanie do obróbki korpusów. Przy projektowaniu tego modelu kierowaliśmy się ergonomią oraz wygodną i prostą obsługą. Maszynę tę charakteryzuje wysoce wydajna obróbka korpusów przy minimalnym zapotrzebowaniu na miejsce. Na tegorocznych targach LIGNA to centrum CNC otrzyma wsparcie robota FEEDBOT D-310, ponieważ automatyzacja i bezobsługowa obróbka coraz bardziej zyskują na znaczeniu także w małych i średnich zakładach produkcyjnych. W przyszłości będzie także możliwe automatyczne podawanie elementów do centrum DRILLTEQ V-310. Niezawodne podawanie elementów przez robota sprawi, że DRILLTEQ V-310 stanie się wysoko wydajnym centrum obróbczym i zarazem optymalnym gniazdem produkcyjnym w małym bądź średnim zakładzie produkcyjnym. Zalety uzupełnienia urządzenia o system robota widać jak na dłoni. Nie potrzebuje on przerw, może pracować przez całą dobę i gwarantuje stale wysoką jakość. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły oszczędzić dużo czasu i zredukować obłożenie pracą swoich pracowników. W efekcie możliwa będzie elastyczna organizacja pracy pracowników, dzięki której będą oni mogli wykonywać bardziej wymagające czynności. Powstanie przy tym także wartość dodana w postaci lepszej jakości, dostępności i wydajności.
Oprócz wsparcia robotycznego, centrum obróbcze DRILLTEQ V-310 punktuje także pod względem dostępu i funkcjonalności zbrojenia. Bogate wyposażenie – do 45 wrzecion wiertarskich w konfiguracji splitt-head i oś C z przyłączem agregatu zapewniają szerokie możliwości obróbcze, a ulepszona technologia odciągu i mocowanie elementów bez użycia podciśnienia to oszczędność energii oraz kosztów. Nową zaletą jest także aplikacja internetowa twinio. Umożliwia ona łatwe, szybkie i cyfrowe zarządzanie narzędziami. Różne funkcje w aplikacji dają w każdej chwili pełny wgląd w stan narzędzi czy miejsce ich magazynowania. Można pracować z indywidualne utworzonymi wartościami granicznymi danych procesowych lub jednym kliknięciem zamówić ostrzenie narzędzi. Dane historyczne są przedstawione graficznie, aby użytkownik mógł zawsze sprawdzić, jak narzędzia pracowały w minionych cyklach ostrzenia. Można też wykorzystać zalety zintegrowanego rozwiązania do narzędzi tapio i dodawać tarcze piły albo frezy za pomocą jednego skanu.
DRILLTEQ D-510 – nowa funkcja: meble „na klik” bez użycia narzędzi
Maszyna DRILLTEQ D-510 jest idealnym uzupełnieniem obróbki CNC i obejmuje wszystkie powszechnie stosowane rodzaje obróbki od strony czołowej i na krawędziach elementów. Nowością prezentowaną na targach LIGNA jest możliwość tworzenia za pomocą odpowiednio nachylonej jednostki frezarskiej beznarzędziowych połączeń narożnikowych. Rozwiązanie opracowano we współpracy ze szwedzką firmą Välinge Innovation Sweden AB i polega ono na tym, że w krawędziach i płaskich powierzchniach wykonuje się wiercenia pod kątem prawie 45° i umieszcza w nich kołki. Tak przygotowane elementy są później montowane za pomocą opatentowanego mechanizmu „Pin-Lock”. W ten sposób można z łatwością i bez użycia narzędzi montować korpusy meblowe. Tego typu kształtowe połączenie narożnikowe jest mocne i zapewnia korpusowi stabilność. Demontaż odbywa się w podobny sposób w kilku ruchach i nie wymaga dużej przestrzeni.
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych obróbek na DRILLTEQ D-510 elementy obrabiane są pewnie i bezpiecznie mocowane za pomocą regulowanych siłowników mocujących. Przez opuszczane ograniczniki boczne możliwa jest także obróbka elementów większych niż pole obróbcze. Kompaktowa maszyna, zajmująca zaledwie 4 m², spełnia wszystkie życzenia: od pionowego i poziomego wiercenia łącznie z otworami przelotowymi, poprzez pionowe i poziome frezowanie pod połączenia, jak np. system Lamello P lub ukryte zawiasy, aż po wpusty w tylnych ścianach. Maszynę DRILLTEQ D-510 można intuicyjnie obsługiwać za pomocą standardowego interfejsu użytkownika powerTouch. Dostępny opcjonalnie, optyczny, ledowy system ułatwiający obsługę intelliGuide Basic zapewnia jeszcze lepszy komfort obsługi i pomaga uniknąć błędów podczas układania elementów, gdyż dzięki dostępnej listwie LED operator wie, w którym miejscu ułożyć element przeznaczony do obróbki.
SORTBOT R-300 – sortowanie w poziomie
Na targach LIGNA 2023 grupa HOMAG zademonstruje dynamiczne sortowanie na 2 poziomych regałach z tworzeniem pakietów przy użyciu robota. Oprócz sprawdzonej technologii wykorzystującej poziome urządzenie do obsługi regałów i pionowego robota, oferta produktów HOMAG będzie poszerzona o poziomy robot do sortowania.
Sortowanie odbywa się zarówno w mniejszych, jak i w dużych zakładach produkcyjnych pomiędzy poszczególnymi etapami obróbki. Nie ma przy tym znaczenia, czemu sortowanie służy: czy optymalizacji czasu zbrojenia do kolejnego procesu obróbczego czy przygotowaniu odpowiednich elementów do montażu lub pakowania. Dzięki takim funkcjom, jak dynamiczne magazynowanie większej liczby elementów obok siebie na jednym regale, układanie w stosy na jednym poziomie, magazynowanie z obracaniem czy korekta linii zginania, gniazdo produkcyjne z poziomym robotem sortującym SORTBOT R-300 zapewnia dużą elastyczność działania. Ponadto, wykorzystując kilka modułów sortowania robotycznego w jednym układzie, uzyskuje się rozwiązanie skalowalne, które można bez trudu dopasować do różnych klas wydajności.
Linia do pakowania dno–pokrywa
W procesie pakowania kryje się duży potencjał zwiększania wydajności i odciążania pracowników wykonujących monotonną pracę. Pakowanie zapewnia odpowiednią ochronę produktu podczas transportu, a więc spełnia ważną rolę w drodze z zakładu produkcyjnego do klienta. Linia do pakowania, którą będzie można zobaczyć na targach LIGNA 2023, została opracowana specjalnie z myślą o przemysłowej produkcji mebli rozmontowanych. W Hanowerze odbędzie się cyfrowa prezentacja składania dolnej części kartonu (zwanej dnem) bez otwartej pokrywy na maszynie PAQTEQ F-250 wraz z symbolicznym przedstawieniem układania elementów.
Oprócz tego na żywo można będzie obejrzeć zamykanie kartonów na maszynie PAQTEQ S-250. „Koncepcja dno–pokrywa” realizowana z szybkością do 12 paczek na minutę jest przeznaczona dla klientów przemysłowych, u których liczy się ochrona produktu od strony czołowej przy minimalnym zużyciu kartonów. Aby móc sprostać tak wysokiemu poziomowi wydajności, kartony są doprowadzane w dwóch stosach, umieszczane bezpośrednio na napełnianym spodzie, po czym zamykane od strony czołowej. Dzięki temu maszyna zajmuje mniej miejsca, a zmiana stosu nie wiąże się z żadną stratą czasu.
Na koniec zamykane są ściany wzdłużne paczki i całość jest odprowadzana.
CENTATEQ P-210 – równowaga między wykorzystaniem przestrzenia wydajnością
Centrum obróbcze CENTATEQ P-210 pokaże na targach LIGNA, co dokładnie potrafi. Może się ono pochwalić możliwością wyposażenia w nawet 32 miejsca do wymiany narzędzi oraz w 21 pionowych i 1 poziome wrzeciono wiertarskie, a teraz zostanie zaprezentowane w połączeniu z agregatem oklejającym easyEdge. W takim zestawieniu otrzymujemy najmniejszą na świecie oklejarkę, która umożliwia oklejanie małych ilości elementów za pomocą obrzeża z forniru, ABS, PP i z cienkiego obrzeża. Dodatkowo ofertę uzupełnia automatyczny stół A-Flex, który zapewnia większy komfort podczas obróbki.
CENTATEQ E-510 – krawędź pod skosem Power Edge Pro Duo
Z centrum obróbczym CENTATEQ E-510 nasi klienci są doskonale przygotowani nawet na wymagające zadania produkcyjne, takie jak produkcja schodów, mebli, okien, drzwi czy wyposażenia wnętrz. To kompletny system, który gwarantuje maksymalną wydajność umożliwiającą spełnienie indywidualnych potrzeb zleceniodawców. Przykładem jest choćby agregat power Edge Pro Duo. Czy to do jadalni, łazienki czy do salonu – coraz częściej klienci życzą sobie mebli z naturalną, niewyrównaną krawędzią. Nadaje ona stołom i blatom indywidualnego uroku, który przeciwstawia się prostym i klarownym liniom tradycyjnych mebli. Za pomocą agregatu power Edge Pro Duo można takie naturalne krawędzie z łatwością uzyskać i wielokrotnie odtwarzać.
Na pierwszy rzut oka powerEdge Pro Duo składa się z takich samych podstawowych komponentów jak dotychczasowe agregaty: transport obrzeży, odcinanie ich, nanoszenie kleju i podgrzewanie. Dodatkowo można go obracać w zakresie od +7° do -45°. Po bliższym przyjrzeniu się można odkryć też najnowocześniejsze czujniki i algorytmy sterowania. Efekt: doświadczeni operatorzy CNC mogą uzyskać naturalną krawędź z klasycznego obrzeża.
CENTATEQ N-510 – wydajny nesting przy maksymalnej elastyczności
Seria maszyn do nestingu HOMAG odpowiada na wszystkie obecne i przyszłe wymagania naszych klientów – zarówno małych zakładów produkcyjnych, jak i tych produkujących na skalę przemysłową. Ulepszona obsługa i zwiększona wydajność były głównymi założeniami przy jej opracowywaniu. Słowa kluczowe to w przypadku tej serii maszyn są również różne rozmiary stołów i różne koncepcje automatyzacji, które zostały optymalnie zaprojektowane dla poszczególnych grup docelowych. Maszyny mogą pracować w trybie ręcznym lub automatycznym, wykonywać obróbkę 3-, 4- lub 5-osiową na stołach o wymiarach od 1,25 x 2,5 m do 2,1 x 7,4 m – również z płytami pół- i pełnoformatowymi. Zasadniczymi elementami jest wysoce modułowa, przełączalna koncepcja stołu podciśnieniowego i poduszkowego oraz nowo zaprojektowane elementy odciągu, które zostały zoptymalizowane za pomocą symulacji przepływu CFD. Klienci mogą się cieszyć z koncepcji modułowej, którą można łatwo rozszerzyć za pomocą funkcji plug and play. Ta seria do nestingu jest zaprojektowana i przygotowana w taki sposób, aby uzupełniające komponenty, takie jak drukarka etykiet, automatyczny stół podawczy czy przenośnik taśmowy, mogły być łatwo montowane i podłączane za pośrednictwem plug and play. Na targach LIGNA będzie można na żywo obejrzeć model CENTATEQ N-510, który oprócz szerokich możliwości 4-osiowej obróbki nesting przy użyciu agregatu Flex5 umożliwia również zoptymalizowaną pod kątem zajmowanej przestrzeni integrację z magazynem. Za pomocą tej maszyny można bez trudu wykonywać znane już rzędy otworów, wpusty w tylnych ścian, rowki pod listwy ledowe, czy pod złącza meblowe takie jak kołki, Mini Fix czy też Cabineo. Również ręczne układanie pojedynczych elementów konstrukcyjnych przy użyciu chwytaków pneumatycznych do innych zastosowań, takich jak wykonywanie policzków do schodów czy skrzydeł drzwiowych, nie sprawia maszynie CENTATEQ N-510 najmniejszych trudności.Wysoko precyzyjne systemy ograniczników optymalnie wspierają obróbkę, ponieważ w zależności od zastosowania posiadają funkcję regulacji wysokości.
W Hanowerze centrum CENTATEQ N-510 będzie prezentowane w połączeniu z pilarką
i magazynem, przy czym elementy będą transportowane do maszyny do nestingu za pomocą podajnika kątowego. W zależności od zastosowania i zapotrzebowania można w ten sposób wydajniej dzielić i obrabiać poszczególne zlecenia na pilarce SAWTEQ albo na centrum CENTATEQ. W ostatnim kroku po obróbce nesting elementy są ręcznie etykietowane.
DRILLTEQ V-200 – klasyk obróbki CNC, który nie zajmuje wiele miejsca
DRILLTEQ V-200 to jedno z najpopularniejszych rozwiązań HOMAG ostatnich 10 lat i podstawowa maszyna do pionowej obróbki CNC. To elastyczne, wszechstronne urządzenie do obróbki korpusów zajmuje niecałe 5 m² powierzchni i w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które wierci, frezuje i wykonuje rowki wpustowe. Szczególnie sprawdza się ono w małych przedsiębiorstwach i zakładach produkcyjnych prowadzących produkcję w systemie „just in time”, lecz znajduje również duże zastosowanie także w większych firmach realizujących zamówienia specjalne.
Maszyna do pakowania PAQTEQ C-250 – każdy karton szyty na miarę
Maszyna do cięcia kartonów PAQTEQ C-250 umożliwia indywidualne dopasowywanie opakowań kartonowych do produktu – just in time – z zapewnieniem optymalnej ochrony produktów podczas ich transportu. Maszyna PAQTEQ C-250, prezentowana na nadchodzących targach LIGNA, idealnie pasuje do każdego warsztatu, ponieważ jej szerokość wynosi dokładnie 1500 mm. Pozwala ona na optymalizację procesu pakowania przy minimalnych wymaganiach przestrzennych. Jest wyposażona w 8 narzędzi wzdłużnych i 1 narzędzie poprzeczne. Ta maszyna do cięcia kartonów całkowicie automatycznie przerabia wstęgę z tektury falistej na idealnie dopasowane kartony składane o różnych kształtach. Maszyna wykonuje operacje przycinania, perforowania i rowkowania równie skutecznie i niezawodnie w przypadku produkcji seryjnej, jak i produkcji jednostkowej. PAQTEQ C-250 działa zgodnie z tzw. zasadą Single Point i w razie potrzeby w krótkim czasie całkowicie automatycznie się przezbraja. Ponadto rowki i cięcia mogą być wykonywane zarówno wzdłuż, jak i w poprzek kierunku transportu tektury. Wprowadzanie danych może się odbywać różnymi metodami, od wpisywania ręcznego po automatyczne skanowanie 3D.
Połączenie sterowania powerTouch ze sterowaniem PAQTEQ intelliCut sprawia, że obsługa maszyny jest przyjemna i dziecinnie prosta. Dodatkowo maszyna łączy się automatycznie z PAQTEQ Shop, nowoczesnym narzędziem serwisowym, które jest dostępne wyłącznie dla użytkowników. Kilka kliknięć wystarczy, aby wykorzystać w nim wzory opakowań lub indywidualne rozwiązania serwisowe. Wszystkie wzory opakowań można z łatwością pobrać i wprowadzić bezpośrednio do sterowania PAQTEQ C-250. Ponadto programy wykrojów są opatrzone w istotne parametry wydajności, a ich wizualizacje 2D i 3D są dostępne zarówno w sklepie, jak i bezpośrednio na maszynie, co znacznie ułatwia obsługę maszyny.
CABTEQ S-250 – idealna pomoc do czysto prasowanych korpusów meblowych
CABTEQ S-250 to idealna pomoc montażowa w przypadku prasowania korpusów. Nasze prasy wyróżniają się tym, że zajmują bardzo mało miejsca. CABTEQ S-250 można zatem zmieścić w każdym warsztacie. Jej lamele prasujące działają jak jeden moduł. Zsynchronizowany moment uderzenia lameli prasujących w korpus pozwala na równomierne rozłożenie nacisku. Tolerancje w korpusie są lepiej wychwytywane. Powstają mocno sprasowane korpusy, które wyróżniają się kątami prostymi. Obsługa jest prosta oraz intuicyjna i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Wystarczy umieścić korpus w prasie i nacisnąć odpowiedni przycisk. W rozwiązaniu tym nie wykorzystuje się sprężonego powietrza. Maszynę wystarczy więc ustawić, podłączyć i gotowe. Jeszcze lepszą efektywność zapewniają dwie prędkości – prędkość rozruchu (tryb szybki) i prędkości prasowania. Ręczne naciśnięcie przycisku trybu szybkiego powoduje wysunięcie lameli z pozycji wyjściowej do pozycji prasowania tuż przed korpusem. Następnie jest włączana prędkość prasowania. Możliwa jest bezstopniowa regulacja ciśnienia prasowania w zakresie od 12 do 18 kN. Zależnie od typu korpusu można dowolnie dopasować siły prasowania za pomocą odpowiednich regulatorów. Dzięki stanowisku montażowemu i mechanizmowi wyrównywania korpusów operator może korzystać z ergonomicznego stanowiska roboczego, zgodnego z regułami techniki. Ergonomia procesów przekłada się też na znaczne ułatwienie pracy.
CABTEQ T-250 – prasa przelotowa z gwoździarko-zszywarką
CABTEQ T-250 to zautomatyzowany wariant przelotowej prasy do korpusów. W celu dopełnienia procesu klejenia korpusów, prasa ta jest dodatkowo wyposażona w gwoździarko-zszywarkę, służącą do mocowania tylnej ściany. Wprowadza ona klamry pionowo w tylną ścianę albo pod kątem między tylną ścianę a bok lub dno szafy. Wykorzystywana jest przy tym bardzo nowoczesna technologia 4-osiowych serwosilników. Pracę usprawnia magazyn doładowujący mieszczący do 10.000 klamer, który uzupełnia klamry podczas pracy z korpusami. Jednostka z ssawkami próżniowymi w pionowej belce dociskowej z kolei dba o to, aby nawet długie boki były równo ustawione i dzięki temu efekt prasowania był nienaganny.
Oprogramowanie woodWOP – aktualizacja do wersji 8.1
Najnowsza wersja naszego oprogramowania woodWOP 8.1 jest naszpikowana nowościami, ale również istniejące funkcje zostały rozszerzone, aby jeszcze bardziej ułatwić zastosowania w wielu obszarach. Przykładem jest zasadnicze przemodelowanie dotychczasowych cykli frezowania kieszeni. Użytkownik może teraz sam definiować tryb dosuwania, punkt referencyjny i kształt. Programowanie odbywa się przy tym w znacznie bardziej elastyczny sposób. Wtyczka do nestingu umożliwia ręczne pozycjonowanie i zagnieżdżanie poszczególnych programów woodWOP na płycie surowej bezpośrednio w woodWOP-ie. Następnie samodzielnie generuje tor frezowania w celu rozdzielenia elementów. W zakresie symulacji i obliczania czasu obróbki użytkownicy otrzymują ulepszoną wizualizację możliwą dzięki rozwiązaniu woodMotion 8. Klientom, którzy chcą znać czas obróbki, posłuży funkcja woodTime. Ponadto nowy pakiet testowy CNC umożliwia szybką kontrolę wielu programów woodWOP na etapie przygotowania pracy. Oprócz określenia czasu obróbki weryfikowana jest również wykonalność programów. Dzięki temu można z wyprzedzeniem sprawdzić, jak długo będzie trwać dane zlecenie na CNC. Zapobiega to nieplanowanym czasom oczekiwania.