Robot Mobile Industrial Robots MiR250 przejął transport produktów gotowych w fabryce Eurotherm w Lędzinach. Realizację inwestycji wspierała krakowska firma ASTOR, która jest dystrybutorem MiR w Polsce.
Warszawa – luty 2024 – Firma Eurotherm należąca do grupy Watlow Corporate zajmuje się automatyką przemysłową i jest liderem produkcji elektronicznych przyrządów kontrolno-pomiarowych, takich jak sterowniki mocy, rejestratory procesów czy kontrolery. Strategia rozwoju Eurotherm obejmuje automatyzację i robotyzację zakładów firmy. Jednym z takich projektów jest automatyzacja transportu produktów gotowych za pomocą mobilnego robota MiR250 w fabryce w Polsce.
– Główną motywacją wdrożenia robota była poprawa ergonomii pracy na linii produkcyjnej oraz wyeliminowanie transportu manualnego. Transport fizyczny jest pracą ciężką i monotonną. Często jest to praca rutynowa, powtarzalna, co może wpłynąć negatywnie na poziom skupienia i uważności pracowników – mówi Marcin Brokowski, inżynier ds. produkcji Eurotherm.
Użycie autonomicznego robota mobilnego AMR do transportowania produktu gotowego do obszaru działu wysyłek, zwiększyło efektywność samego procesu dzięki powtarzalności i szybkości działania. Jednocześnie uwolniony został czas pracowników, co pozwala im wykonywać zadania o dużej wartości dla przedsiębiorstwa, jak kompletacja, pakowanie i wysyłanie kompletnych zamówień.
– MiR250 pracuje w systemie dwuzmianowym, wykonując różne misje spośród 12 zaprogramowanych zadań w zależności od aktualnych potrzeb produkcji. Misje uruchamiane są bezpośrednio przez pracowników linii produkcyjnej. Średnio robot pokonuje dystans od 8 do 10 km dziennie, dostarczając do działu wysyłek około tysiąca produktów gotowych. MiR250 przemieszcza się samodzielnie dzięki wbudowanym systemom nawigacji i czujnikom bezpieczeństwa. Dzięki temu porusza się wśród ludzi i innych przedmiotów ścieżkami komunikacyjnymi, bez dodatkowych wygrodzeń – mówi Izabela Należnik, inżynier ds. produkcji Eurotherm.
– Firma Eurotherm od samego początku była bardzo świadoma technologii AMR oraz korzyści, jakie ze sobą niesie. Robot pozwolił na zwiększenie efektywności poprzez wyeliminowanie manualnego i czasochłonnego procesu transportu wyrobu gotowego z linii produkcyjnej na dział wysyłek – mówi Maciej Otto, kierownik projektu, inżynier ds. robotów przemysłowych, ASTOR.
Dodatkową korzyścią jest poprawa bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie wózków widłowych na hali produkcyjnej. Ponieważ każdy robot MiR jest wyposażony w zaawansowane techniki skanowania laserowego, kamery 3D, wbudowane czujniki i wydajne oprogramowanie, taka konfiguracja umożliwia robotom analizowanie otaczającego środowiska na trasie, skuteczne unikanie przeszkód oraz dynamiczne planowanie i dostosowywanie tras w czasie rzeczywistym.
Mobile Industrial Robots (MiR) rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom możliwość podejmowania bardziej wartościowych działań. Innowacyjne roboty MiR zostały wdrożone już przez setki średnich i dużych międzynarodowych producentów, a także kilka szpitali i domów opieki na całym świecie. Firma szybko utworzyła globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokio i Szanghaju. Rozwój utworzonego w 2013 roku przedsiębiorstwa postępował w szybkim tempie. W 2019 roku przychód MiR wyniósł 44 mln USD. Założona i prowadzona przez doświadczonych duńskich specjalistów w dziedzinie robotyki firma MiR ma swoją siedzibę w Odense w Danii. Więcej informacji na stronie www.mobile-industrial-robots.com
O ASTOR
ASTOR to marka technologiczna z polskim kapitałem, konsekwentnie budowana od 35 lat. W oparciu o wspólne wartości i pasję ASTOR pomaga swoim klientom wygrywać na dynamicznych, konkurencyjnych rynkach. Jest wiodącym dostawcą nowoczesnych technologii z wartością dodaną (Value Added Distributor, VAD) w obszarze czterech strategicznych linii biznesowych: automatyzacji, robotyzacji, oprogramowania przemysłowego oraz intralogistyki, z silnie rozwiniętą działalnością doradczą w ramach ASTOR Consulting i edukacyjną wspieraną przez Akademię ASTOR. Jest liderem w zakresie propagowania idei Przemysł 4.0 w Polsce. Poprzez liczne warsztaty pomaga Klientom w budowaniu map drogowych do Przemysłu 4.0. W 2017 roku ASTOR opublikował autorską koncepcję w zakresie rozwoju kompetencji inżynierów: Inżynier 4.0. Kierunek rozwoju firmy i jej klientów wyznacza Przemysł 4.0, którego technologie prezentowane są w dwóch krakowskich centrach pokazowych: Cyfrowa Fabryka Przyszłości w ASTOR Innovation Room 4.0 oraz inteligentna robotyzacja w ASTOR Robotics Center. Jest właścicielem marki własnej Astraada oraz producentem rewolucyjnych robotów edukacyjnych ASTORINO. Firma ASTOR od początku swojej działalności notuje stały wzrost przychodów i dochodów. W 2022 roku przekroczyła obrót 150 mln zł i nie zwalnia tempa. Więcej informacji na stronie www.ASTOR.com.pl/