W dniu 22 maja 2024 r. rozpoczeła się 28. edycja Xylexpo, odbywającej się co dwa lata międzynarodowej wystawy obróbki drewna i technologii mebli. To skomplikowana edycja, z dużą ilością przemyśleń na temat tego, jak i gdzie należy organizować przyszłe wystawy, ale jej niewątpliwą zaletą będzie to, że odbędzie się kilka tygodni od określenia nowych działań „Przemysł 5.0”. Przede wszystkim będzie to zatem cenne miejsce, w którym można z pierwszej ręki zobaczyć, co producenci oferują w zakresie transformacji cyfrowej i zrównoważonego rozwoju, przy czym obie koncepcje stanowią podstawę nowych środków mających wspierać „transformację cyfrową i energetyczną” przedsiębiorstw.
Xylexpo zmienia swój przedział czasowy, wracając do tradycyjnego kalendarza majowego, porzuconego dopiero w 2022 roku, kiedy wystawa odbyła się w październiku ze względu na problemy spowodowane pandemią Covid-19, która dotknęła także kalendarze wystaw.
I po raz pierwszy wydarzenie zakończy się w piątek: potrwa od wtorku 21 do piątku 24, zgodnie z międzynarodowymi zwyczajami preferowanymi przez użytkowników, którzy coraz częściej decydują się na spędzenie weekendu z dala od pracy.
Jeśli chodzi o odwiedzających, organizatorzy spodziewają się zbliżyć do liczb z 2022 r., co udało się osiągnąć dzięki „ponownemu otwarciu” po zamknięciu związanym z pandemią i towarzyszącym mu wystawom obrabiarek 33.Bimu, które wygenerowały znaczny napływ odwiedzających do Xylexpo .
Akceleratory Xylexpo to wspomniany już temat „Przemysł 5.0”, który wzmocnił determinację wystawców, aby wykorzystać tę okazję do zaprezentowania tego, co najlepsze w ich technologii, prezentując najnowocześniejszy przegląd technologii w świetle rozporządzenia, które będzie przyznają korzyści fiskalne do 45 proc. wartości inwestycji. Zdecydowanie jest to mocny powód, który sprawi, że wielu właścicieli firm rozważy możliwość odnowienia swojej floty sprzętu.
Jeśli spojrzymy na wystawiające się firmy, liczby są w zasadzie takie same, z niewielkim, kilkuprocentowym spadkiem w porównaniu do października 2022 r.: w halach 1 i 3 FieraMilano-Rho – bliżej East Gate i sieci transportu publicznego – można na łącznej powierzchni 25 300 metrów kwadratowych zaprezentuje 273 wystawców, w tym 33 proc. z zagranicy, co potwierdza ogólny trend firm, który widzieliśmy już w 2022 r. i we wszystkich ostatnich edycjach branżowych, a mianowicie redukcję powierzchni stoisk.
Międzynarodowa frekwencja jest znacząca, z jednej strony potwierdzająca jakość (nie tylko ekonomiczną) włoskiego rynku (wartego ponad miliard euro), z drugiej pokazująca nowy ranking najważniejszych i „aktywnych” krajów wśród przemysłu producentów technologii, z Chinami i Turcją na czele. Takie tendencje wspierały różne decyzje dotyczące programu pobocznego, sugerując silniejsze „koncentrowanie się” na działaniach sprzedażowych, transferze wiedzy i pogłębionych inicjatywach technicznych.
Więcej na: https://www.xylexpo.com/en/